Psikoteknik Belgesi

Arnavutköy Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin sonucun da verilen bir belgedir. Başka bir tabir ile psikoteknik belgesi kişinin bahsi geçen işe uygun olup olmadığını gösteren bir belgesidir. Psikoteknik belgesi, psikoteknik raporu ve psikoteknik değerlendirmesi gibi isimlerle de bilinmektedir. Psikoteknik belgesi, sağlık bakanlığı onaylı kurumlar tarafından verilmektedir.

Psikoteknik belgesi alırken, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihni özelliklerine yani; algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, psikomotor yetenek ve becerilerine yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yani; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılmaktadır. Şayet yapılan bu değerlendirmeler olumlu ise sürücü psikoteknik belgesi alabilir. Psiko-teknik değerlendirme merkezlerinde Psikologlar görev yapmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar?

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğie göre sürücülerde aranan şartlardan birisi Src Belgesi ve Psikoteknik Değerlendirme Raporuna sahip olunmasıdır. Yani, sürücüler src belgesi ve psikoteknik belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanında aşağıdaki sebepler doğduğunda da psikoteknik belgesi alınmalıdır.

  • Ehliyetin yasal nedenlerle geri alınması halinde, tespit edilen kural ihlallerinin sürücülük için gerekli yetenek ve becerilerin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına ilişkin bir sonuca varılması amacıyla
  • Sürücü olması uygun olmayan kişilerin belirlenmesi amacıyla
  • Mesleği sürücülük olan kişilerin çalışmaya devam ettikleri sürücülük açısından uygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla
  • Yüksek sürücülük performansı gerektiren alanlar için sürücü seçimi amacıyla (ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi)

Psikoteknik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Psikoteknik raporu alan ticari araç sürücülerinin almış oldukları psikoteknik raporu 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin dolmasının ardından raporu tekrardan almaları gerekmektedir.

Artık çoğu şirket sürücü seçimi yaparken adayların bu belgeyi temin etmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu sebepten dolayı bu belgeyi geç olmadan temin etmek iş bulmak açısından faydanıza olacaktır. Psikoteknik belgesi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca psikoteknik belgesi nasıl alınır konumuza da göz gezdirmenizi öneririz.

ARNAVUTKÖY SRC EĞİTİM KURUMU OLARAK PSİKOTEKNİK BELGESİ HİZMETİNİ SİZLERE ARNAVUTKÖY MERKEZDE EVKUR BİNASININ YANINDA AYGEN İŞ MERKEZİNİN 3.KATINDA SUNMAKTAYIZ.0212 597 39 95

Öz Arnavutköy Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik belgesi ticari amaçlı sürücülük faaliyeti gösteren arkadaşlarımızın  mesleklerini icra edebilmek için sahip olunması gerekilen belgelerin başında gelmektedir. Bu faaliyet kapsamında İl Sağlık Müdürlüklerince denetmenler ile yapılan denetimler sonucunda ruhsat almış merkezler tarafından sürücü arkadaşlara yetkili psikolog eşliğinde uygulanan teste bağlı sistematik bir rapor olarak düzenlenmektedir. Bu kapsamda Özel Arnavutköy Psikoteknik Değerlendirme Merkezimiz sürücü arkadaşlara İl Sağlık Müdürlüğü’nce onaylanmış yetkili kurum ve yetkili psikoloğu ile Arnavutköy  ‘de faaliyet göstermektedir.